Моя професія

Моя профессия - строитель
04.02.2015 года представители инженерно-педагогического коллектива и учащиеся Днепродзержинского центра подготовки и переподготовки рабочих кадров строительства и автотранспорта посетили школу-интернат №2 г. Днепродзержинска  в рамках программы профориентационной работы среди выпускников школ.
Мастера производственного обучения центра и их ученики продемонстрировали воспитанникам интерната показательные мастер-классы по рабочим профессиям, представили видео-презентацию «Моя профессия», показали фильм об истории и достижениях центра, который в 2014 году отметил 70-летний юбилей.
Учащиеся центра подготовили концерт и спортивно-развлекательную программу для своих младших товарищей.
По окончании встречи произошел обмен вопросами и ответами, планами на будущее, информацией о правилах приема в учебное заведение и возможности получения рабочей квалификации.

МОЯ ПРОФЕСІЯ
  Штукатур, лицювальник-плиточник, маляр
Штукатур

             
                   Штукатурні роботи належать до великої групи оздоблювальних робіт, а професія штукатура займає особливе місце серед будівельних спеціальностей.
                На сучасному етепі штукатурення переживає піднесення, оскільки використовуються нові матеріали і технології. Штукатури перші починають оброблення, створюють основу, яку потім обробляють інші фахівці: маляри, плиточники-мозаїсти.
                 Штукатури накладають штукатурку на внутрішні стіни та стелі, формують вогнестійкі, шумопоглинальні та стійкі до стирання поверхні, згладжуючи усі нерівності. Окрім цього, штукатури можуть встановлювати фабричні їзоляційні системи на зовнішні стіни, що створює надійну ізоляцію та оригінальний архітектурний вигляд. Вони можуть створювати орнамент на штукатурці.

Лицювальник-плиточник
               Роботи, пов'язані з опорядженням поверхонь будівлі штучними матеріалами, називають облицювальними. До них відносять роботи, пов'язані з опорядженням поверхонь різними видами плиток, великогабаритними облицювальними листами, лінолеумом тощо. Лицювальники виконують також мозаїчні, ксилолітові та інші роботи по опорядженню підлог. Облицювальні роботи можуть виконуватись як зовні на фасадах, так і в середині будівель при облицюванні стін і підлог. Поверхню облицьовують з тим, щоб захистити конструкцію від атмосферних впливів, вологи, механічних пошкоджень, а також з санітарно-гігієнічною і декоративною метою. Облицьоване штучними матеріалами приміщення набирає привабливого вигляду, в ньому створюються кращі умови для життєдіяльності людини.
Маляр будівельний
                     Професія маляра має багато вікову історію. Люди здавна прикрашали своє житло, храми, палаци. Маляр не тільки фарбує поверхні, але й обклеює їх шпалерами та іншими штучними матеріалами. Маляр повинен уміти виконувати: вирівнювання будівельних поверхонь; обробку поверхонь під фарбування; фарбування внутрішніх і зовнішніх поверхонь різними фарбами як вручну, так і за допомогою засобів механізації; обклеювання поверхонь шпалерами і плівками; художньо-декоративні малярні роботи тощо. Малярні роботи виконуються протягом року. Якість виконуваних робіт залежить від кваліфікації кожного робітника, сумлінного ставлення до роботи, правильної організації праці.
                   Назва професії «маляр» походить від німецького слова «maler», що означає живописець.
                   Професії маляра та штукатура мають багато вікову історію. Люди здавна прикрашали своє житло, храми, палаци. У давні часи мали лише природні барвники. А тепер настала часи готових фарб.
                    Відійшли у минуле ті часи, коли на озброєнні маляра і штукатура були лише щітка і відро. Штукатур користується електрифікованими затир очними машинками. Маляр не тільки фарбує поверхні, але й обклеює їх шпалерами та іншими штучними матеріалами. Вони працюють з механізмами, регулюють їх, настроюють.

 Загальна характеристика професії

СУЧАСНИЙ МАЛЯР ПОВИНЕН ЗНАТИ:
             Види основних матеріалів, що застосовуються при виконанні малярних робіт.
            Вимоги до якості матеріалів, що застосовуються при виконанні малярних та шпалерних робіт.
              Способи підготовки поверхонь під фарбування та обклеювання, способи фарбування, способи  підготовки фарбувальних сумішей; способи варіння клею.
             Способи підбору фарбувальних сумішей.
                Способи обклеювання стін шпалерами, плівками, лінкрустом.
                Вимоги, що ставляться до якості пофарбованих та обклеєних поверхонь.
                Будову та правила експлуатації машин, механізмів та механізованого інструменту, принцип дії та будову шпалерообрізувальних машин, правила експлуатації пересувних малярних станцій.
              Передові методи організації праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки.
               Способи варіння клею.
               Способи підбору фарбувальних сумішей.
               Способи обклеювання стін шпалерами, плівками, лінкрустом.
              Вимоги, що ставляться до якості пофарбованих та обклеєних поверхонь.
              Будову та правила експлуатації машин, механізмів та механізованого інструменту, принцип дії та будову шпалерообрізувальних машин, правила експлуатації пересувних малярних станцій.
              Передові методи організації праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки.

Санітарно-гігієнічні умови та безпека праці
                    Професійна діяльність маляра відноситься до фізичної праці середньої важкості і напруженості.
                   Фізичного навантаження маляр зазнає під час підготовки поверхні будіельних конструкцій, приготуванні і переробці малярних сумішей та їх нанесенні, переміщенні знарядь праці, будівельних матеріалів.
                  Обмежень за віком та статтю професія  маляра  не  має.  До виконання   малярних   робит   з токсичними матеріалами, а також   робіт з ремонту      штукатурки   допускаються робітники не молодше 18 років, які пройшли навчання на курсах за типовими програмами і мають право виконання цих робіт.
                  Робота маляра однозмінна. Тривалість робочого дня становить 8 годин при п'ятиденному робочому тижні з двома вихідними (40 робочих годин). Під час робочого дня, але не пізніше як через 4 години після його початку, робітнику надається обідня перерва, тривалістю ЗО хвилин. Взимку при температурі -20°С через кожну годину маляру надаються 10-хвилинні перерви.
                Маляр має право на щорічну відпустку повної тривалості та додаткову відпустку за роботу в шкідливих умовах. У перший рік роботи відпустка надається через шість місяців безперервної роботи на даному підприємстві, у відповідності до відпрацьованого часу.

Сфера професійного використання випускника:     
             будівельні організаціі, ремонтно-будівельні і житлово-комунальні управління, обробка промислових, житлових, культурно-побутових будівель, а також в цеха домобудівних комбінатів
            Для успішної діяльності необхідні наступні психофізіологічні якості: добрий естетичний смак, окомір, координація руху рук, творча уява, уважність і акуратність в роботі, здатність працювати на висоті.
  Робота протипоказана людям із захворюваннями: органів дихання (хронічний бронхіт, хронічна пневмонія і ін.); серцево-судинної системи (гіпертонія, серцева недостатність і ін.); органів травлення (хронічні захворювання печінки і ін.); опорно-рухового апарату (що обмежують рухливість рук, ніг); нервової системи (нав'язливі стани, непритомність і ін.); шкіри (дерміти, екзема і ін.).

ЗАРОБІТОК ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЗАЙНЯТОСТІ

       У будівництві застосовують дві форми заробітної плати: погодинну та підрядну.
     Найбільш ефективною вважається підрядно-преміальна, за якою оплата проводиться за виконання завдання.
     Розмір заробітку маляра залежить від його кваліфікації. Бригадири малярних бригад за керівництво бригадою одержують додаткову плату, яка залежить від кількості працюючих в бригаді.

      Заробіток маляра визначається формою власності та спеціалізацією підприємства, організації, установи, де він працює. Маляри, які працюють на будівництві, отримують більший заробіток, ніж їх колеги, що працюють у ЖЕКах і обслуговують житлові будинки. Заробіток у різних регіонах України може значно відрізнятися. Приблизний заробіток маляра 3-4 розряду складає 2000-2500грн. і більше. Професія маляра користується попитом на ринку праці і є дуже актуальною. 

СВАРЩИК
Описание профессии:

                       Сварщик — рабочая специальность, предусматривающая работу на сварочном производстве. Существует несколько видов сварщиков: сварщики на машинах прессовой сварки, сварщики на диффузно-сварочных установках, сварщики на электронно-лучевых сварочных установках, сварщики термитной варки, газосварщики и электрогазосварщики.
Виды деятельности:
сварка деталей, изделий, узлов, конструкций, трубопроводов и ёмкостей разного вида, уровня сложности, предназначения и состава;
соблюдение техники безопасности
Места работы:
промышленные заводы и фабрики;
автомастерские;
ремонтно-строительные компании;
организации по обеспечению средств коммуникации
Профессиональные качества:
физическая сила;
отсутствие проблем со здоровьем(в особенности — с глазами и зрением, органами дыхания);
отсутствие злоупотребления алкоголем;
выносливость;
терпение
Профессиональные навыки:
наличие специальной профессиональной подготовки (теория и практика);
знание инструкций по охране труда и техники безопасности.

                      Зварювання – це один із найпоширеніших технологічних процесів з’єднання  матеріалів. Зварювання дозволило створити принципово нові конструкції машин, внести корінні зміни в конструкцію й технологію виробництва. Суттєво розширились умови проведення зварювальних робіт. Для підвищення якості продукції та продуктивності праці у зварювальне виробництво широко впроваджуються останні досягнення науки і техніки. Розроблені й серійно випускаються нові конструкції джерел живлення дуги, обладнання для механізованих способів зварювання, складально-зварні пристосування.
                      Досягнення в галузі механізації та автоматизації зварювальних процесів використання останніх досягнень зварювальної технології й техніки зумовило коринні зміни в технології виготовлення кораблів, пресів, прокатних станів,котлів, нафтової апаратури, труб та інших зварних конструкцій.        
                    Залежно від ступені механізації окремих операцій, дугове зарювання автоматичним і механізованим. Обладнання, яке використовується при автоматичному зварюванні, називається зварювальним автоматом, а при напівавтоматичному – зварювальним напівавтоматом.       
                    Запровадження нових способів зварювання, у середовищі захисних газів, під флюсом електрошлангового тощо, дозволяє вирішити проблему широкого використання в промисловості зварних виробів із деталями і складальними одиницями із спеціальних сталей, кольорових металів та їх сплавів.
                  Професія  електрозварник, порівнюючи з іншими, молода – вона з’явилась в кінці 19-го на початку 20 століття і зобов’язана своїм народженням електронній енергії. Але зварювання як спосіб нероз’ємного з’єднання металів і сплавів відоме ще з 8-9 ст. до н. е. В ті далекі часи зварювались вироби з міді та її сплавів. Вироби спочатку дуже зігрівали, а потім здавлювали, і утворювалось зварювальне з’єднання, виконане способом ковальської зварки. Використовували і другий спосіб зварювання (литійну зварку): підготовлені  під зварювання з’єднання заливали приготовленим розчином з того ж металу, що і виріб.
                      Використовували і пайку — близький до зварювання процес, при якому частини з’єднуємих виробів не розплавляють, а лише злегка сплавлюють  з’єднуємі поверхні, вводять в з’єднання припай — спеціальний склад, який сприяє утворенню нероз’ємного з’єднання.
                     Саме в Україні вперше в світі були розроблені та стали використовуватися зварювальні машини, автоматичні апарати для точкового зварювання, створені Є.О.Патоном. Зварювання виконується на землі, під водою, у космічному просторі. Воно необхідне майже у всіх галузях господарчого комплексу.
                      У процесі роботи електрогазозварник зварює деталі, вузли і конструкції з вуглецевих сталей ручним дуговим, плазмовим, газовим, автоматичним і напівавтоматичним зварюванням, виконує кисневе і плазмове прямолінійне і криволінійне різання.

 Загальна характеристика професії
           Завдання та обов’язки:
виконує ручне дугове, плазмове, газове, автоматичне зварювання в нижньому і вертикальному положеннях зварного шва
виконує ручне кисневе різання.
готує газові балони до роботи.
готує вироби, вузли та з’єднання під зварювання.
наплавляє прості невідповідальні деталі.
усуває раковини і тріщини в простих деталях, вузлах, відливках.
читає прості креслення.
              Вимоги до професійної підготовки:
                    Повинен знати:
основи про будову і принцип дії електрозварювального обладнання;
способи і основні прийоми підготовки кромок;
типи розбирань та позначення зварних швів на кресленні;
основні властивості і вимоги до електродів, зварюваного металу і сплавів,
залишковий тиск газу в балонах, який допускається;
призначення і марки флюсів;
призначення і умови застосування контрольно-вимірювальних приладів;
причини виникнення дефектів під час зварювання і способи їх запобігання;  характеристику газового полум’я; 
              Вимоги до освітнього рівня
                  Базова або неповна базова загальна середня освіта. Без вимог  стажу роботи.
              Специфічні вимоги
 Вік: по закінченню терміну навчання –  не менше 18 років.
Стать: жіноча, чоловіча.
Медичні обмеження.
              У процесі навчання учні вивчають слюсарну справу, будову автомобілів, технічне обслуговування та ремонт автомобілів, технічне креслення, будову та принцип дії електрогазозварювального обладнання, технологію виконання зварювальних робіт.
                На уроках виробничого навчання учні виконують технічне обслуговування та ремонт автомобілів, зварювальні роботи, проводять контроль якості зварених з'єднань та виробів.
                     Характеристика теоретичної підготовки:
визначення зварювальних з’єднань швів
читання зварювальних позначень на кресленні та згідно цього правильно підготувати метал до зварювання
визначення основних властивостей матеріалів, причин виникнення деформації у металі та їх усунення
вивчення сучасних приладів для автоматичного та напівавтоматичного зварювання
                    Характеристика професійно-практичної підготовки:
автоматичне і механізоване зварювання простих вузлів, деталей і конструкцій з вуглецевих та конструкційних сталей;
виконувати роботи з обслуговування установок для автоматичного електроиманового зварювання та автоматів спеціальних конструкцій під час зварювання під керівництвом електрозварника більш високої кваліфікації прихвачувати деталі, вироби, конструкції у всіх просторових положеннях напівавтоматом;
готувати метал для зварювання і захищати деталі і вироби під автоматичне і механізоване зварювання і заправляти електродні дроти.
                       Вимоги до професії:
базова загальна середня освіта (9 класів);
самостійно організовувати  працю на робочому місті;
знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці;
постійне вивчення і використання сучасних технологій та устаткування.
                       Привабливі риси і позитивні сторони:
достатньо безпечні та сучасні умови праці;
постійне професійне зростання;
можливість працювати за кордоном без додаткової підготовки;
можливість відкрити приватне підприємство;
високо оплачується;
користується широким попитом в машинобудуванні та будівництві
Сфера професійного використання випускника:         будівнитство, тяжка промисловість 
 Виробництво машин та устаткування.
                          Професія зварника в основному чоловіча, праця жінок на зварювальних роботах в зв’язку з підвищеною важкістю і шкідливістю обмежена. 

СЛЮСАР З РЕМОНТУ
 АВТОМОБІЛЯ

       Найбільш молодою професією на автомобільному транспорті є професія водія автомобіля. Доля водія пасажирів і пішоходів, цілість вантажів, шляхового обладнання самого автомобіля багато в чому залежить від автослюсаря – спеціаліста, який готує автомашину в дорогу. Сьогодні роль слюсаря з ремонту автомобілів все більше зростає. Ця професія номер два після водія. Боротьба за продовження життя автомобілів, утримання їх у належному технічному стані, безпека роботи водіїв, надійність експлуатації – у всьому цьому велика роль належить слюсарю з ремонту автомобілів – провідній особі в технічній службі автотранспортних підприємств. Щоб автомашина запрацювала її потрібно зібрати, налагодити, відрегулювати і випробувати, все це – справа слюсаря. І чим складніша машина, тим вища кваліфікація слюсаря. Це одна з важливих професій, тому що, якими б не були досконалими інструменти завжди буде потрібна людина з «розумними руками». 
                           Предметом праці слюсаря є автомобіль, його системи, агрегати, прилади, деталі. Встановивши причини неполадок, слюсар розбирає несправні агрегати і вузли, замінює окремі деталі, знову проводить їх збирання і закріплює на своїх місцях, змащує частини, що труться, укладає лінії бортової комунікації. Автослюсар користується цілим арсеналом інструментів, механізмів, пристроїв. Перша умова роботи в сфері до технічного обслуговування і ремонту автомобілів – любов до техніки, друге - терпіння й наполегливість. Слюсарю потрібне почуття відповідальності. Ця професія розвиває ряд позитивних якостей людини, таких як спостережливість, майстерність, акуратність, аналітичне й технічне мислення. 

 Загальна характеристика професії 
                - проводить технічне обслуговування, розбирання, ремонт, заміну, зварювання, збірку і регулювання вузлів автомобілів; 
                - розбраковує деталі після розбирання і миття, здійснює статичне і динамічне балансування деталей і вузлів;
                - виконує операції по мастилу і зміні ресор і радіаторів, свердленню отворів і нарізку різьблення, виготовленню прокладок;
                - здійснює установку приладів і агрегатів електроустаткування по схемі, включення їх в мережу, установку запалення на розподільниках, їх перевірку на стенді, регулювання і усунення дефектів;
                 - виконує оброблення, зрощення, ізоляцію і паяння проводів, перевірку свічок на іскроутворення, просочення і сушку ізоляційних обмоток приладів і агрегатів електроустаткування;
                - проводить обкатку на стенді і пробігові випробування автомобілів після ремонту;
               -  оформляє приймально-здавальну документацію.

                  До робіт 2-3 розряду відносяться обпилювання, промивка, чищення і мастило деталей, зачистка задирок, зміна гальмівних колодок, зчеплення, масел. Слюсарна обробка проводиться по 4-7 класам точності.
                 Слюсар 5-6 розряду виконує перегородку двигунів, коробок і інших складних і відповідальних агрегатів автомобілів. При цьому повинне забезпечуватися 1 клас точності обробки. Робота переважно позмінна, індивідуальна, в приміщенні і на відкритому повітрі. Характерні незручні робочі пози, підняття і переміщення важких предметів, наявність запахів масел, бензину і ін. 
 Сфера професійного використання випускника:
автогосподарства, гаражі, автотранспортні підприємства 

  Робота не рекомендована людям: 

• з важкими захворюваннями серцево-судинної і дихальної системи; 
• захворюваннями опорно-рухового апарату; 
• алергічними захворюваннями; 
• вираженими дефектами зору і слуху; 
• серйозними нервово-психічними розладами.